Saint Mary’s University is recognizing outstanding students by awarding several academic honors. These awards are typically given out at Honors Convocation during the Celebration of Scholarship event.

Student Life Award winners and this year’s Outstanding Seniors will be announced and recognized during a virtual ceremony Friday, May 15. Watch for more details.

Congratulations to the following academic honors recipients:

Lasallian Honors Program Outstanding Senior Awards
Olivia Beauchamp, daughter of Brett and Melissa Beauchamp of Jerseyville, Ill.; Alice Bettag, daughter of Eric and Joan Bettag of Maple Park, Ill.; Ben Borash, son of Ronald and Ann Borash of Bowlus, Minn.; Daniel Collette, son of Tony and Jodi Collette of Stillwater, Minn.; Carley Cronen, daughter of Michael and Debra Cronen of Kandiyohi, Minn.; Danielle Franke, daughter of Dan and Karen of Saint Paul, Minn.; Carla Guillen, daughter of Victor Guillen and Eva Ramirez of Minneapolis; Ian Hebeisen, son of Jim and Sue Hebeisen of Plymouth, Minn.; Nayeli Hernandez Moctezuma, daughter of Hector Hernandez Morales and Carmela Moctezuma Romero of Austin, Minn.; DeLaura Jordan, daughter of Trentwood Jordan and Terry Jones-Copeland of Dolton, Ill.; Jacob Kramer, son of Randall and Wendy Kramer of Austin, Minn.; Kamila Kuchta, daughter of Waldemar and Aleksandra Kuchta of Woodbury, Minn.; Mitchel Modic, son of Marko and Tammy Modic of Rhineland, Wisc.; Mara Novakovic, daughter of Alex and Marianne Novakovic of Mokena, Ill.; Mia Ojczyk, daughter of Joe and Cindy Ojczyk of White Bear Lake, Minn.; Michele Remer, daughter of James and Joann Remer of Grand Forks, N.D.; Rachel Rougas, daughter of Stephen and Janice Rougas of San Diego, Calif.; Celeste Russell, daughter of Diane Russell of Las Vegas; Alec Schillinger, son of William and Dina Schillinger of Katy, Texas; Emily Seykora, daughter of Joseph and Ann Seykora of Eaton Rapids, Mich.; Robbie Sobczak, son of Nancy Sobczak of Cloquet, Minn.; Gabrielle Shupe, daughter of James and Heather Shupe of Preston, Minn.; Amelia Sweet, daughter of Lynnette Sweet of River Falls, Wisc.; Adam Tapper, son of Jay and Holly Tapper of Minneapolis; Trevor Wagner, son of David and Nancy Wagner of Minneapolis; Charles Westholm, son of Fred and Rebecca Westholm of Kellogg, Minn.

Outstanding Lasallian Honors Student Award
Danielle Franke, daughter of Dan and Karen Franke of Saint Paul, Minn.

Biology Academic Achievement Awards
Ben Borash, son of Ronald and Ann Borash of Bowlus, Minn.; Jordan Elwood, son of Brian and Lina Elwood of Hannon, Ontario, Canada; Danielle Franke, daughter of Dan and Karen Franke of Saint Paul, Minn.; Michele Remer, daughter of James and Joann Remer of Grand Forks, N.D.; Ashley Shikei Tangang daughter of Andrew and Seraphine Tangang of Cameroon, Africa

Kevin Martineau Award for Outstanding Academic Achievement (Business)
Kristjan Meitz, son of Curt and Kristel Meitz of Waukesha, Wis.

Outstanding Business Majors
Accounting: Alyssa Thiel, daughter of Brian and Debra Thiel of Berlin, Wis., and Taliya Harris, daughter of Shaundra Harris of Chicago
Business Intelligence and Analytics: Kristjan Meitz, son of Curt and Kristel Meitz of Waukesha, Wis.
Finance: Kevin Gleason, son of Jay and Peggy Gleason of Minneapolis, and Solomon Liebl, son of Peter and Marcia Liebl of Fertile, Minn.
Management: Emily Seykora, daughter of Joseph and Ann Seykora of Eaton Rapids, Mich.
Marketing: Cassandra Barr, daughter of Tom and Marcy Barr of Eau Claire, Wis.
Sport Management: Alice Bettag, daughter of Eric and Joan Bettag of Maple Park, Ill.

American Institute of Chemists Award
Zachary Bracken, son of Nicole Bracken of Osseo, Minn., and Joshua Anes Dy Quiangco, son of Dorothy Anes-Dy Quiangco of Rochester, Minn.

American Chemical Society Award
Amelia Sweet, daughter of Lynnette Sweet of River Falls, Wis.

Outstanding Senior Award (Communication)
Celeste Russell, daughter of Diane Russell of Las Vegas

De La Salle Outstanding Pre-service Teacher Awards
Elementary Education: Spencer Johnston, daughter of Robert and Suzanne Johnston of Brooklyn Park, Minn.
Secondary Education: Jacob Kramer, son of Randall and Wendy Kramer of Austin, Minn.
K-12 Education: Sister Mary Mia, member of the Religious Sisters of Mercy of Alma, Mich.

Brother Laurence Walther Founder’s Award (Music)
Erin Budin, daughter of Bruce and Colleen Budin of Le Center, Minn.

Saint Thomas Aquinas Award for Excellence (Philosophy)
Jacob Tschida, son of Joseph and Tracy Tschida of Pine River, Minn.

Father Andrew Fabian Scholarship (Philosophy)
Kendall Archer, daughter of James and Tana Archer of Draper, Utah

Psychology Department Distinction Awards
Aimee Boggs, daughter of Cameron and Victoria Boggs of Browning, Mont.; Kayla Burck, daughter of Phillip and Jonna Burck of Algonquin, Ill.; Elizabeth Ciukaj, daughter of Jean Ciukaj of Alsip, Ill.; Caitlin Wallerus, daughter of Paul and Dawn Wallerus of Osseo, Minn.

Marilyn Frost Award (Psychology)
Aimee Boggs, daughter of Cameron and Victoria Boggs of Browning, Mont.

The Michael G. Flanagan Ghost Light Award (Theatre and Dance)
Emma Lay, daughter of Newman and Sabrina Lay of Houston, Texas

The Grove Bree Holman Award (Theatre and Dance)
Trevor Wagner, son of David and Nancy Wagner of Minneapolis

Gerald Sullivan Award – Outstanding Senior Theatre Major
Ahnika Lexvold, daughter of Scott and Roberta Lexvold of South Haven, Minn.

Millie Harrison Spirit Award (Theatre and Dance)
Annabeth Kerr, daughter of Jeffrey and Kimberly Kerr of Damascus, Ore., and Daniel Collette, son of Tony and Jodi Collette of Stillwater, Minn.

Share This